Дослідницький марафон



  
 Тема досліду:


“Прискорене
розмноження картоплі”






Мета досліду:
Дослідити , як прискорене розмноження картоплі впливає на її врожайність. Визначити , який із  способів  вегетативного розмноження є найбільш ефективним та врожайним.


Завдання:
1.Проаналізувати літературні матеріали по біології, вирощуванню та розмноженню картоплі.
2.Закласти досліди на шкільних навчально – дослідних ділянках - способи вегетативного розмноження картоплі - поділ кущем, зеленими паростками, різання садивних бульб.
3.Проаналізувати отримані результати та врожайність картоплі сорту «Слов’янка» з різних ділянок та за різних способів.
4.Оцінити, який з способів прискореного розмноження виявився найбільш ефективним та врожайним для нашого регіону.

Короткий опис піддослідної рослини
Ботанічна характеристика
Картопля (Solanum tuberosum L.) багаторічна рослина родини Пасльонових (Solanaceae). В умовах помірного клімату вирощується як однорічна культура.
Стебло прямостояче висотою від 0,5 до 1,5м, галузиться, ребристе. Картопля утворює кущ з 4-8 стебел. З видозмінених підземних пагонів (столонів) утворюються бульби. Поверхня бульби вкрита вторинною покривною тканиною – корком, на поверхні якого багато невеликих отворів, так званих сочевичок, і вічок. Кожне вічко має три-чотири і більше бруньок.
 Форма бульб буває різною – видовженою, овальною, округлою та ін.. Забарвлення - біле, жовте, рожеве, червоне, синє. М’якуш – білий, жовтий, червоний, синій.
Форма бульби та її забарвлення, поряд з іншими характеристиками, є сортовими ознаками культури.
На використанні бульб та їх частин, як матеріалу для садіння, ґрунтується вегетативне розмноження картоплі.
  Листки картоплі черешкові переривчасто – пірчасто – розсічені. Особливості будови листка є характерною ознакою кожного сорту.
Квітки картоплі п’ятірного типу, самозапильні, зібрані в суцвіття завиток. Забарвлення пелюсток різне – від білого до фіолетового та рожевого. Плід - м‘ясиста ягода.
Картопля світлолюбива та вологолюбива культура. Особлива велика чутливість до нестачі вологи спостерігається в період бульбоутворення .

Характеристика сорту “Слов’янка”
Сорт “Слов’янка” – середньостиглий (120 – 140) днів, столового призначення. Виведений кіровоградськими селекціонерами. Кущ напіврозлогий, середньої висоти.  Листки великі, темно – зелені, слабо опушені. Суцвіття компактне, має багато квіток. Квіти червоно – фіолетового забарвлення з білими кінчиками. Бульби великі, продовгувато – овальні. Сорт районований для всіх кліматичних зон середньої смуги. Високоврожайний. Урожайність більше 500 ц/ га. Висока стійкість до хвороб (раку, нематоди). Сорт невибагливий до грунту і обробітку.
Схема досліду:
І варіант ( контроль) – розмноження цілими бульбами;
ІІ варіант – розмноження картоплі зеленими паростками;
ІІІ варіант – розмноження поділом куща;
ІV варіант – висаджування різаних бульб.
Найчастіше картоплю розмножують вегетативним способом, переважно цілими бульбами.  При  загальноприйнятих способах підготовки садивного матеріалу проростає лише 3-4 бруньки, розташовані на верхівковій і середній частинах бульби.      Якщо врахувати, що на бульбі є в середньому 6-12 вічок і в кожному з них по 3-5 бруньок, то коефіцієнт використання закладених бруньок дуже низький і не перевищує 0,1-0,2. Завдяки використанню різних способів прискореного розмноження картоплі вдається одержати на бульбах окремих сортів по 26-35 паростків. При  закладанні досліду ми використовували такі способи  прискореного розмноження: зеленими паростками, поділом куща та різання бульби.
                 Висаджування цілої бульби (контрольна ділянка)
Спосіб №1. Розмноження картоплі зеленими    паростками
Висаджування бульб в контейнери  для отримання зелених паростків
Методика проведення досліду:
За 20-25 днів до садіння бульби проростили  на світлі і висадили в контейнери з ґрунтом. Великі бульби порізали навпіл впоперек і поклали зрізом донизу, щільно одна біля одної, присипали сумішшю перегною із землею шаром 3-4 см.    Після цього поливали теплою (15-18 °С) водою, укрили поліетиленовою плівкою, щоб підтримувати температуру на рівні 14-17 °С.
Після появи сходів плівку на день знімали. Коли паростки досягнули 10-15 см, бульби вийняли з ґрунту, обламали  з них паростки. Садили  у похмуру погоду в добре підготовлений ґрунт з одночасним поливанням. Бульби знову висадили у теплі грядки і через 10-15 днів вдруге обламали паростки. За 3-4 обламування з кожної бульби можна одержати 25-30 паростків. Останній раз паростки не обламували, а розрізали бульби на частини і висадили в ґрунт.
Спосіб №2.Розмноження картоплі поділом куща
     В польових умовах вибрали  добре розвинені кущі з чотирма і більше стеблами заввишки 10-15 см до початку бутонізації і, відокремили кожне стебло разом з кореневою системою, пересадили  їх на нове місце. Пересаджені рослини поливали і ретельно доглядали. Таким способом з одного одержали 2-3 повноцінні кущі.
Спосіб №3. Різання садивних бульб
   Різання ­– це найлегший спосіб прискореного розмноження. Його  проводять після яровизації бульб і обробки їх дезінфікуючою і підживлювальною сумішшю. Робити це можна за 1-10 днів до висаджування, ми провели за три дні .Великі бульби розрізали  ножем з нержавіючої сталі, вмочуючи його у дезінфікуючий розчин марганцевокислого  калію .
    Врахували поради агрономів, що не слід  бульби різати на сонці, бо при цьому погано виділяється речовина "суберин", яка захищає зріз від загнивання у ґрунті, це робили лише в затінку.
    Потреба у розрізуванні бульб виникає тоді, коли вирощуються нові цінні сорти, в яких майже всі бульби великі. Крім того, різання стимулює захисні сили бульби і мобілізує внутрішні резерви для пригнічення інфекції, яка потрапила із зовні, а заодно й вірусів, які накопичилися всередині бульби


Висаджування розрізаної картоплі
Агротехніка вирощування однакова для  рослин картоплі у всіх варіантах.    Знищення бур’янів, прополювання , боротьба з шкідниками проводилося одночасно  і однаково. Збір урожаю та зважування проводили на всіх ділянках окремо.
Результати досліджень
Результати досліджень порадували. Було зібрано  гарний врожай картоплі сорту “Слов’янка”  - 350ц/га .
Зокрема  на :
контрольній ділянці (варіант № 1) – 300 ц/га,
дослідній (варіант №2) – 320 ц/га
дослідній (варіант №3) – 280 ц/га
дослідній (варіант №4) – 295 ц/га.
Висновок
Врожайність картоплі була гарною на всіх ділянках,але найкращою саме на ділянці № 2, де висаджувались різані картоплини. Різання бульб впливає на швидкість утворення картоплі. Картопля  в’яжеться швидко, і бульби, що утворюються виростають більші за ті, що  були посаджені цілими картоплинами. Це пояснюється тим, що ціла бульба довше зберігається в ґрунті та не згниває. Пагони, що утворюються живляться від неї і довго не вкорінюються.
       Дещо гірший був врожай на ділянці №3, де проводилось прискорене розмноження картоплі зеленими пагонами. Це можна пояснити жарким та посушливим літом. Пагонам було важко вкорінюватися за високої температури весною.
 Картопля – це культура, яка якщо росте довгий час на одній і тій же ділянці ґрунту , не має підживлення, не оновлюється посадковий матеріал -  швидко вироджується. Основна ознака звиродіння – ниткоподібні  паростки, і як наслідок -  зниження урожаю через рік і різке зниження через два роки.
 Тому через 1 – 2 роки, як правило, доводиться міняти насіннєвий  матеріал. Але дістати багато нового і хорошого насіннєвого  матеріалу важко. Ось тому  городники,  фермерські господарства   повинні знати і застосовувати  основні прийоми прискореного розмноження картоплі.
       Прискорене розмноження можна вважати досить ефективним, оскільки воно дає змогу зменшити витрати посадкового матеріалу картоплі.

       Рекомендуємо дані способи прискореного розмноження картоплі використовувати місцевим жителям для інтенсивного ведення господарства ( менша кількість осадкового матеріалу картоплі – більший урожай), щоб воно лишалося прибутковим.

Немає коментарів:

Дописати коментар

 Доброго ранку усім. Насамперед хочу відзначити тих учнів ,хто з відповідальністю ставиться до уроків,слідкує за розкладом,виконує домашні з...